Demarate la finele săptămânii trecute, negocierile pentru noul Contract Colectiv de Muncă de la Dacia au continuat cu o nouă reuniune care a avut loc astăzi. Astfel, potrivit unui comunicat al Sindicatului Autoturisme Dacia (SAD), „În şedinţa de negocieri din data de 10 noiembrie 2021 comisia de negociere din partea Sindicatului Autoturisme Dacia a propus menținerea tuturor drepturilor din actualul Contract Colectiv de Muncă și negocierea în principal a următoarelor puncte:
– Creșterea salarială;
– Prima pentru rezultatele anului 2021;
– Majorarea valorii tichetelor cadou pentru sărbătorirea zilelor de 8 Martie si Crăciun;
– Prima pentru Ziua Constructorului de Mașini;
– Transformarea unui număr de contracte individuale de muncă pe perioadă determinată în contracte individuale de muncă pe perioadă nedeterminată;
– Majorarea salariului minim.
Comisia Administrației a prezentat rezultatele și perspectivele economice, precum și situația ocupării forței de muncă.
În urma analizei documentelor prezentate, comisia de negociere din partea Sindicatului Autoturisme Dacia va prezenta în următoarea rundă de negocieri propuneri concrete de majorare salarială.”
Totodată, reprezentanții salariaților de la Dacia fac un apel la susținerea acestora. „Pentru o negociere bună, comisia de negociere din partea Sindicatului Autoturisme Dacia solicită salariaților de la Dacia să susțină obiectivele propuse.”, se mai arată în comunicatul SAD.
One thought on “Sindicaliștii de la Dacia și-au anunțat obiectivele pentru negocierile CCM 2022”